Tai Chi Qigong

Çin Tıbbının kapsadığı uygulamalar hakkında daha önce yazmış ve tedaviyle elde edilen sonuçların korunması açısından Qigong uygulamalarının önemini vurgulamıştım. Qigong çok geniş bir alanı kapsayan uygulamaların bütününe verilen bir isimdir. Çok sayıda ekol, yöntem, uygulama türü içeren bu alanın içeriğinin tamamını anlatmak kısacık bir blog yazısından fazlasını gerektirir.

Bu yazıda tedavi sırasında ve sonrasında kullanılabilecek bir uygulama videosu eklemek ve uygulanmasını tavsiye etmek istiyorum. Bu uygulamayı yapmak için Çin Tıbbı yöntemleriyle tedavi olma şartı yoktur. İsteyen ve ilgilenen herkes yapabilir.

Tai Chi Qigong, adından da anlaşılacağı gibi, bir tür Qigong uygulamasıdır. Aynı zamanda bir savaş sanatı olarak tanımlanabilecek bu Qigong stilinin pek çok değişik alt tür ve formları mevcuttur. Chen Stili, Yang Stili, Wu Stili vs.

Aşağıdaki videoda, 18 hareketten oluşan Tai Chi Qigong Shibashi uygulaması hakkında bilgi verilmekte ve hareketler videoyu takip ederek uygulanabilmektedir.  2013 yılında Türkiye’ye de gelen Sifu Wing Cheung sayesinde öğrendiğim bu uygulama oldukça yumuşak ve kolaydır. Hemen herkes bu zarif ama güçlü egzersiz formunu uygulayıp  etkilerini kendi üzerinde  test edebilir.

Videonun altına eklediğim resim, 18 hareketi daha kolay takip etmenize yardımcı olacaktır.

3 ay boyunca aralıksız her gün uygulama yapmak, vücudunuzdaki tüm akupunktur meridyenlerinin düzenlenmesine, sonuç olarak daha sağlıklı olmanıza yardımcı olacaktır.

shibashi-reminder

Kategoriler:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s