Nogier Türkiye Auriküloterapi ( Fransız Kulak Akupunkturu ) ve Aurikülo Tıbbı Eğitim Seminerleri

Nogier Türkiye Auriküloterapi ( Fransız Kulak Akupunkturu ) ve Aurikülo Tıbbı Eğitimleri

Nogier Türkiye; Türk hekimlerine, Auriküloterapi (Fransız Kulak Akupunkturu ya da Nogier Kulak Akupunkturu) alanında “Temel Eğitim, İleri Düzey Eğitim ve Özelleşmiş Eğitim Seminerleri ve Kurslar“ veren bir oluşumdur.

Nogier Türkiye internet sitesi için tıklayınız

« Auriküloterapi kulak kepçesinin çeşitli tedaviler amacıyla kullanılmasıdır»

Seda Öztürk

Dr. Seda Öztürk; Nogier Türkiye eğitimlerinin iki basamaktan oluşan “Temel Eğitim”modüllerinin birinci basamak eğitim seminerini vermekte ve Auriküloterapi alanında klasik kitapların Türkçe’ye kazandırılması için bu alanda kitapları Türkçe’ye çevirmektedir.

Nogier Türkiye’nin seminer programlarını, içerik ve ajandayı belirlemekte ve  aynı zamanda Dr Raphael Nogier ve diğer eğitmenlerin verdikleri eğitim seminerlerinde Fransızca’dan Türkçe’ye ve İngilizce’den Türkçe’ye simültane çeviri yapmaktadır.

Dr. Öztürk,  GLEM* okulundan diploma almış ilk ve tek Türk hekimdir.

*Fransa’da Lyon şehrinde bulunan GLEM* okulu (Groupe Lyonnais d’Etudes Medicales-Lyon Tıbbi Çalışmalar Grubu) aynı zamanda EIPN, École Internationale Paul Nogier, Uluslararası Paul Nogier Okulu olarak da anılır.

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun olan Dr. Öztürk, Başkent Üniversitesi Tıp Fakültesi Dermatoloji Anabilim Dalında Dermatoloji ihtisası yapmış ve 2005 yılında  Dermatoloji Uzmanı olmuştur.

2005 yılında Gazi Üniversitesi Eczacılık Fakültesi, Farmakognozi Anabilim Dalında, Fitoterapi (Bitkilerle yapılan medikal tedavi) Tezli Yüksek Lisans eğitimine başlamış ve Mart 2008′de Tezini tamamlayarak Fitoterapi Uzmanı (Master derecesi) olmuştur. Türkiye’de Fitoterapi alanında yüksek lisans eğitimi alan ve bu alanda tez yapan ilk hekimlerden biridir.

2007 yılında Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde Sağlık Bakanlığı onaylı Akupunktur Eğitimini tamamlamış ve Akupunktur Uygulama Yetki Sertifikası almıştır. Daha sonra 2008 yılında Çin Halk Cumhuriyeti’ne giderek Nanjing Geleneksel Çin Tıbbı Üniversitesinde klinik gözlemlerde bulunmuştur.

Kulak akupunktur uygulamaları alanında derinleşme arayışı, onun bu işin kaynağına yönlenmesine neden olmuş ve Fransa’da Lyon şehrinde bulunan GLEM* okulunda (Groupe Lyonnais d’Etudes Medicales-Lyon Tıbbi Çalışmalar Grubu) eğitimlerin Fransızca dilinde verilmesinden kaynaklı olarak,  Fransızca öğrenmeye yöneltmiştir. 2011 yılı Ocak ayında Fransızca öğrenmeye başlayan Dr. Öztürk, 2011 yılının Kasım ayında GLEM okulunda ilk eğitimini almış ve 2011-2012 yılları arasında, okulun 2 yıl süren ve toplam 12 modülden oluşan eğitim modüllerine katılmış ve Auriküloterapi , Aurikülomedicine alanında deneyim kazanmış ve alanda ileri gelen çeşitli hekimlerle tanışma ve çalışma fırsatı yakalamıştır.

GLEM okulunun başkanlığını yürütmekte olan ve aynı zamanda yöntemi keşfeden Paul Nogier’in oğlu olan Dr. Raphael Nogier’in okuldan ayrı olarak verdiği seminerlere de katılmış, yine onun tarafından 1-2 yılda bir düzenlenen Journee Medicales de Septembre (alanda güncel uygulamaların konuyla ilgili önde gelen isimler tarafından anlatıldığı eğitim günleri) ve Lyon’da yapılan 7. Uluslararası Auriküloterapi Sempozyumuna da katılmıştır.

dsc00611

Dr. Raphael Nogier’nin muayenehanesinde onunla birlikte çalışarak onun tedavi yaklaşımını ve hastalarıyla ilişkilerini gözlemleme fırsatı da bulan Dr Öztürk, Dr. Nogier ile geliştirdiği dostluğu profesyonel iş hayatına taşımış ve onun da isteğiyle, Auriküloterapi alanındaki eğitimleri Türkiye’ye getirme sürecini üstlenmiştir. Bu sorumluluğu en iyi şekilde taşımak amacıyla  2018 yılında GLEM okulundan diplomasını da alan Dr. Öztürk İzmir, Urla’da bulunan muayenehanesinde, “Klasik-Modern Tıbbi Yaklaşımı”“Auriküloterapi ( Fransız Kulak Akupunkturu ) ve Aurikülo Tıbbı” uygulamaları ve “Geleneksel Çin Tıbbı” uygulamaları ile birleştirerek “Bütüncül” bir anlayışla hastalarına hizmet vermekte ve eğitim alanında çalışmalar yapmaktadır.

Dr. Raphael Nogier 

raphael-nogierDr. Raphael Nogier, “Auriküloterapi ( Fransız Kulak Akupunkturu ) ” yöntemini keşfeden Dr. Paul Nogier’nin oğludur. Paul Nogier, Çin Cumhuriyeti dahil tüm dünyada, Auriküloterapinin babası olarak bilinmektedir.

Yöntemi keşfeden babasından direk eğitim almış ve onunla tüm süreçleri birlikte geçirmiş olan Dr. Raphael Nogier, sadece babasının öğretilerinin çok iyi bir uygulayıcısı olmakla kalmamış, ondan devraldığı geleneği daha ileriye taşımak için var gücüyle çalışıp keşiflerde bulunmaya devam etmiştir. Yeni frekanslar keşfetmiş, fotopersepsiyon, fotogram, postüroloji, lateralite ve gıda intoleranslarının teşhisi alanında pek çok yenilik ve uygulamayı ekole katmıştır.

dsc00642Fransa’da, Avrupa’da ve Amerika’da, Auriküloterapi ( Fransız Kulak Akupunkturu ) ve Aurikülotıbbı (Auriculomedicine) eğitimleri vermektedir, bunun yanı sıra Lyon’da bulunan muayenehanesinde tam zamanlı olarak çalışmaktadır. Tüm dünyada, Auriküloterapi ve Aurikülo Tıbbı hakkında sempozyum ve benzeri uluslararası organizasyonlarda, düzenleyici, onur konuğu ya da uluslararası komite üyesi olarak görev yapan Dr. Raphael Nogier çok yoğun bir ajandaya sahiptir.

Paul Nogier tarafından kurulan ve Lyon Fransa’da bulunan, GLEM (Groupe Lyonnais d’Etudes Medicales), Lyon Tıbbi Çalışmalar Grubu’nun da başkanlığını yürütmektedir. Bu okulda, dünyanın her yerinden gelen hekimlere verilen ve 2 yıl süren, toplam 12 modülden oluşan (Fransızca) eğitimlerin, hem işleyişinden sorumludur, hem de modüllerin bazılarının eğitimini şahsen vermektedir. GLEM Resmi İnternet Sitesi İçin Tıklayınız

who-meeting1990 yılında, kulak nokta isimlerinin uluslararası standardizasyonu amaçlı toplanan WHO (Dünya Sağlık Örgütü) çalışma grubunun toplantısı da bu prestijli okulda (GLEM) yapılmıştır. Toplantının açılış konuşması, Dr. Raphael Nogier tarafından yapılmıştır.

Dr. Nogier, Avrupa’da Auriküloterapi alanında en çok aranılan eğitmenlerden biridir, çok yoğun bir çalışma, seminer, konferans ve kongre ajandasına sahiptir ve dünyanın her yerinden yapılan yeni eğitim taleplerine çoğu kez olumsuz yanıt vermek zorunda kalmaktadır. 2011-2012 yılları arasında Lyon’da kendisinden eğitimler alan DrSeda Öztürk‘den bazı kitaplarını Türkçe’ye çevirmesini rica etmiştir.

Doktorun yazdığı sekiz adet kitabı bulunmaktadır. Bunlardan biri Dr. Seda Öztürk tarafından Türkçe’ye çevrilmektedir.

Dr. Nogier ile ilgili daha fazla bilgi için aşağıdaki linke tıklayarak kişisel internet sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Dr. Raphael Nogier Kişisel İnternet Sitesi

Dr. Michel Marignan

MarignanDr. Marignan  1978 yılından beri GLEM üyesidir « Groupe Lyonnais d’Etudes Médicales (G.L.E.M.) ». Akupunktur ve Auriküloterapi ( Fransız Kulak Akupunkturu ) eğitimlerini tamamladıktan sonra, 1982 yılından itibaren, okulun hem Fransa’daki  hem de yurt dışındaki eğitimlerinde, sürekli eğitmen statüsündedir, şu anda GLEM okulunda başkan yardımcılığı görevini yürütmektedir. Marsilya’da bulunan kliniğinde auriküloterapi ve 1983 yılından beri de postüroloji alanında çalışmaktadır.

Eski bir ortopedik cerrahi asistanı olarak, neden bu kadar çok sayıda hastanın, görünür hiçbir lezyonları olmamasına rağmen (bu nedenle cerrahi tedavi şansları da yoktur) spinal ağrılar çektiklerini bulmayı hedeflemiştir. Paris’te, Fransız Postüroloji Topluluğunun kurucusu ve başkanı olan Pierre-Marie GAGEY ile karşılaşmış ve sonrasında onun Marsilya’da yaptığı bir konuşmada, göz tedavileriyle ilgili çalışmasını dinledikten sonra, bu konuda çözümün en azından bir kısmının, omurganın temel rolü olan dik durma fonksiyonu ve bu fonksiyonun bozukluklarının düzeltilmesinden geçtiği kanısına varmıştır.

Yıllar süren araştırmalar ve klinik gözlemler sonrasında, şu anda “Postürel Sendromlar” olarak adlandırılan ve çeşitli protokollere dayanan bir tedavi yaklaşımı geliştirmiştir. 1990 yılından beri,  Fransa’da  hem özel kurslarda hem de Üniversite’de postüroloji eğitimi vermektedir ve pek çok Postüroloji topluluğunun kuruluşunda itici güç olarak hizmet vermiştir.

Yıllarca CNRS’te (Fransız Eğitim ve Araştırma Bakanlığı tarafından yönetilen, resmi bilimsel araştırma merkezi) araştırmacı olarak çalışmıştır. Yüksek rezolüsyonlu termografi ve bunun derideki enerji değişikliklerinin analizinde muhtemel kullanımı üzerinde çalışan Dr. Marignan, deri basıncı enformasyonunu düzenleyen bir nöral mikroçip geliştirmiş ve sonra bunu ayak derisine uygulayarak postürel tedavide kullanmıştır. Bu patentli ürün (Neurostab®), büyük başarıyla pek çok ülkede bel ağrısı ve başka hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.