Selülit

portakal-kabugu 216-209

Selülit nedir?

Ciltte meydana gelen “portakal kabuğu” görünümündeki değişikliklere selülit denir.

Selülitin nasıl oluşur?

Selülitin başlıca iki etkeni vardır: Bunlardan biri yağ dokusunun destek sistemi olan bağ dokusunun (fibröz septaların) sertleşmesidir. Kollajen yapısında olan bu yapılar sertleşerek kısalmaktadır. Bu kısalma selülitteki çukurumsu deri görüntüsünü oluşturmakta, ayrıca kan ve lenf dolaşımını da bloke ederek, daha sert, kaba ve düzensiz bir deri görünümü ortaya çıkarmaktadır.

İkinci etken ise yağ dokusunun şişerek derinin alt kısmında çıkıntılar oluşturmasıdır. Bu çıkıntılar görünümü daha da kötüleştirmektedir.

Yağ dokusunun oluşumu ve birikimi erkek ve kadında farklıdır. Erkeklerde yağ dokusunu destekleyen bağ dokusu deriye paralel biçimdeyken, kadınlarda deriye dik biçimde yerleşimlidir. Bu nedenle sadece kadınlarda yağ dokusu yerçekimi etkisi ile cildi aşağıya çekip yüzeyel yağ tabakaları arasında sellülit görünümüne neden olur.

Selülitin Nedenleri Nelerdir?

Selülitin oluşum nedenleri arasında kadının genetik cilt özellikleri, hormonal değişimler (özellikle ergenlik, gebelik, menapoz dönemlerinde), aşırı kalorili besinlerle düzensiz ve yanlış beslenme, vücutta toksik etkiler oluşturan alkol, çay, kahve ve tütünün aşırı miktarda tüketimi, hareketsiz bir yaşam, stres, gerginlik, tuz ve su dengesinde değişikliklere neden olan idrar söktürücü ve mushillerin gelişi güzel kullanımı, düzensiz uyku, kabızlık, karaciğer ve sindirim bozuklukları, metabolik hastalıklar sayılabilir.

Spor yaparak ve kilo vererek selülitten kurtulabilir miyim?

Egzersiz yapma ve kilo verme selüliti çok fazla etkilememektedir. Bunun nedeni egzersiz ve kilo vermeden en son etkilenen yağ dokusunun yüzeyel yağ dokusu olmasıdır. Düzenli spor yapan diyetine dikkat eden kadınlarda bile bu nedenle selülit görülmektedir. Aynı nedenle liposuction operasyonuyla bile ile selülit tamamen ortadan kaldırılamamaktadır.

Selülitten nasıl kurtulabilirsiniz?

Selülitin tedavisinde selülitin oluşumundaki yardımcı nedenler mümkün olduğu kadar ortadan kaldırılmalı ve selülitin iki ana etkenine yönelik işlemler yapılmalıdır. Bugüne kadar uygulanan klasik yöntemler arasında mezoterapi, karboksiterapi, lipoliz, lenfatik drenaj uygulamaları v.b. sayılabilir. Bu yöntemler doğru uygulandığında selülitte özellikle başlangıç aşamasında faydalı olmaktadır. Ancak son yıllarda geliştirilen daha spesifik (özelleşmiş) tedavi yöntemleri de mevcuttur.

Kategoriler: Etiketler: ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s