Qigong-Kadim Bir Kendini İyileştirme Ve Farkındalık Geleneği

Qigong

5000 yıllık geçmişi olan Qigong kadim bir sağlığı koruma, kendi kendini iyileştirme, başkalarının hastalıklarını iyileştirme ve ruhsal farkındalık kazanma yöntemidir.

Çin’de milyonlarca insan tarafından uygulanan bu gelenek, Çin hükümeti tarafından da desteklenmekte ve sağlık harcamalarını azaltmakta çok önemli bir yöntem olarak önemi vurgulanmaktadır. Çok sayıda bilimsel araştırma yapılarak bu kadim ve enerji bazlı iyileşme yöntemi 21. yüzyılın bilimsel yöntemleriyle de anlaşılmaya çalışılmaktadır.

Geleneksel Çin öğretisinde Qi yaşam gücüdür. Bu enerji tüm evreni sarar ve insana; soluduğu hava, yediği besinler ve içinde yaşadığı ortamdan gelir.

Gong ise kelime anlamı olarak çalışma, uygulama yapma ve biriktirip büyütme anlamlarını taşır.

Bu gelenek yavaş hareketlerle yapılan bir egzersiz sistemi gibi görünmekle birlikte derinliği görünenden çok fazladır.

Qigong uygulayan kişi; doğayla, evrenle ve diğer insanlarla olan bağlarını giderek daha derinden idrak eder ve içinde yaşam gücü biriktirir ve büyütür. Bu sayede vücudun hastalıklara direnci artar, mevcut hastalıklar iyileşmeye başlar, kişinin farkındalığı artar ve yaşamla daha bütün, birlik hali içinde hissetmeye başlar, dinginleşir ve içinde birikmeye başlayan yaşam gücü sayesinde başkalarını da iyileştirebilir hale gelir.

Bir başka ifadeyle Qigong, doktorlara ve sağlık sistemine duyulan ihtiyacı giderek azaltır ve kişinin kendi iyileşme sürecinde aktif rol almasını sağlar.

Aşağıdaki linke tıklayarak Qigong konusunda yapılmış çok detayli ve konuyu tüm yönleriyle dokümante eden bir belgeseli izleyebilirsiniz. 1998 yılında çekilen bu belgesel, kendi farkındalık yolculuğu için Çin’e seyahat edip, orada yaşadıkları sonucunda bu belgeseli hazırlayarak batı dünyasının süreci daha iyi anlamasını sağlamaya çalışan bir kişinin eseridir.

Not: Belgesel İngilizce dilindedir ve ne yazık ki Türkçe altyazı yoktur.

Kategoriler: Etiketler:

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s