Çin Tıbbına Göre Hastalıkların Tanımı-Akupunktur Meridyenlerinde Enerji Dengesizliği

Geleneksel Çin Tıbbı teorisine göre, Akupunktur meridyenlerindeki enerji dengesizlikleri ya da blokajlar, çeşitli sağlık problemlerine, ağrılara ve hastalıklara neden olurlar. Çin Tıbbı ve Akupunktur uygulayıcısı hekim bu blokajları gidererek meridyenlerdeki akımı yeniden dengeye ulaştırmaya çalışır. Böylece fonksiyonlar yeniden kazanılır, ağrılar ve hastalıklar düzelmeye başlar ve ideal sağlığa ulaşılır.

Hekiminiz muayene ve ölçüm yaparak size hangi akupunktur meridyenlerinizde hangi tür dengesizliklerin mevcut olduğu konusunda bilgi verebilir. Ayrıca bu dengesizliklerin sağlığınız üzerinde olumsuz etkileri ve uygun tedavi yöntemleri hakkında da sizi bilgilendirebilir. Sadece hangi tür sağlık problemlerine neden olduğu değil, aynı zamanda hangi tür duygusal etkilenmeler sonucu ortaya çıkabileceği konusunda da sizi aydınlatabilir.

12 meridians

Bir örnek verelim,

Muayene ve Elektromanyetik Meridyen Görüntüleme yöntemiyle akupunktur noktalarından ölçüm yaparak Akciğer Meridyeninde enerji aşırılığı tespit ettiğiniz  bir kişiye şöyle bir bilgi verilebilir;

Akciğer Meridyeninde aşırı enerji şu semptomlara yol açabilir;

Nefes almakta güçlük, hırıltılı solunum, astım, nefes darlığı

Balgamlı gıcık öksürük, alerji atakları (alevlenmeleri)

Burun kanaması ya da burunda konjesyon (tıkanıklık, dolgunluk hissi)

Boğaz problemleri; kuruluk, acıma, konjesyon (şişlik, sıvı toplanması), ödem ya da ağrı gibi

Göğüste, kaburgalarda, omuzda, kolda, elde; kramp, ağrı, ödem ya da sertlik

Ödem, meme kitleleri

 

Acu Görüntülemeacu-gc3b6rc3bcntc3bcleme-2 gıf

Akciğer meridyeninde bir dengesizlik; kaygı, üzüntü ve/veya keder ile ilişkili olabilir. Aşırı baharatlı gıdalar ve çok miktarda sos, tat verici gıdalar tüketmek bu dengesizliği ortaya çıkarabilir ya da mevcut problemi arttırabilir.

Tüm bu bilgiler ışığında kişi hem mevcut problemlerinin birbiriyle ilişkili gibi görünmeyen parçaları hakkında bir fikir sahibi olabilir, hem de alta yatan duygusal süreci idrak ederek mevcut şikayetlerine daha geniş bir perspektiften bakabilir.

Bu değerlendirmelerden sonra; meridyenlerdeki dengesizlikleri düzeltmek için Akupunktur uygulaması yapmak, uygun beslenme önerileri vererek aşırılığı gidermeye çalışmak, uygun bitkisel ilaçlar önermek, bazı özel Qigong egzersizleri ile enerji akımını düzenlemek, duygusal sağaltım yöntemleri kullanarak duygu boşaltımı sağlamak kullanılabilecek yöntemlerden bazılarıdır.

Kategoriler: Etiketler: , , , , ,

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s